Udruženje SOLIDARNOST | Association SOLIDARITY


E-mail Ispis PDF

U.G. „KNJIGA-IZVOR“ Zenica

U.G. „KNJIGA-IZVOR“ Zenica aktivno djeluje na području općine Zenica već više od 17 godina. Iza nas stoji dug period iskustva i rezultata u vidu uspješnih projekata. Naše ciljne grupe su prije svega samohrane majke i njihova djeca, a zatim djevojke, žene i djeca sa područja općine Zenica različitih obrazovnih profila i socijalnih struktura.

Naša misija je da aktivno i proaktivno djelujemo na naše društvo, prije svega se obraćajući ženi kao stubu društva nudeći joj mogućnost afirmiranja, usavršavanja i napredovanja što težimo postići kroz različite kurseve, projekte i programe.

Naša vizija je da postanemo drugi dom za naše ciljne grupe.


Naše usluge:

  1. 1. Kursevi - koje nudimo kao uslugu svojim članicama su:

Kursevi stranih jezika: engleski, arapski, turski i njemački jezik

Kurs informatike

Kurs krojenja i šivenja

Kurs menadžmenta

Škola kulinarstva: dvaput mjesečno u našim prostorijama

  1. Predavanja – svakog utorka predavanja iz oblasti religije, medicine, ekonomije itd.

Realizirani projekti:

U toku sedamnaestogodišnjeg rada uspješno smo realizirali mnoge projekte od kojih su više puta realizirani projekti:

„Mentalna zaštita i psiho-socijalna pomoć samohranim majkama i djeci školskog i predškolskog uzrasta“- projekat pomoći samohranim majkama putem psiholoških savjetovanja, sugestija oko samofinansiranja, učenja  novih vještina i lakšeg pronalaženja posla; pomoć njihovoj djeci putem edukativnih radionica

„Izleti u BIH“ – odlasci u razna mjesta u BIH putem kojih se uči historija, geografija, sklapaju nova prijateljstva i „mostovi“; učimo o našoj zemlji i upoznajemo naše komšije i zemljake


Također izdvajamo uspješno okončan prošlogodišnji projekat koji je i trenutno u toku implementacije:


„ Efikasno korišćenje slobodnog vremena kod djece i omladine na području općine Zenica“-projekat kojim nudimo model efikasnog iskorišćavanja slobodnog vremena djece i omladine putem raznovrsnih edukativnih, kreativnih i psihosocijalnih radionica

Projekti u toku:

„Prevencija psihopatoloških poremećaja kod ženske populacije omladine u Zenici“-cilj ovog projekta jeste prevencija raznih psihopatoloških poremećaja, koji su sve prošireniji u društvu, putem intelekturalnih, psiholoških, kulinarskih i kreativnih radionica

„Humanitarni bazari“-jednomjesečno u našim prostorijama održava se skupljanje i priprema artikala koji se prodaju a sakupljeni novčani prilozi idu jednom jetimu iz Palestine; pomoći djeci u Somaliji, Siriji; pomoć bolesnima i jetimima u Zenici; pomoć za razne projekte od društvenog značaja

„Izleti u BIH“

„ Efikasno korišćenje slobodnog vremena kod djece i omladine na području općine Zenica“

Suradnja:

Otvoreni smo za suradnju sa svim nevladinim organizacijama i humanitarnim udruženjima sa istim ili sličnim ciljevima. Kao našeg posebnog partnera izdvajamo udruženje „Solidarnost“ iz Bihaća.

Nadamo se da će naš  rad generacijama koje dolaze ostaviti utisak čvrstog korijena  koji će oni znati nastaviti zalivati i razvijati u divno stablo prospariteta našeg društva.