Svakog petka u sedmici, dvanaesti mjesec za redom, Palestinci u Pojasu Gaze prosvjeduju uz granicu sa Izraelom tražeći njihovo pravo na povratak u domove i zemlju gdje su njihove porodice protjerane prije 70 godina.
Oni također zahtijevaju okončanje 12-godišnje Izraelske blokade Pojasa Gaze, koja je uništila gospodarstvo obalne enklave i uskratila dva milijuna stanovnika mnogih osnovnih dobara.
Prosvjedi obično uključuju sudjelovanje čelnika palestinskih frakcija otpora, uključujući Hamas (koji je od 2007. godine upravlja pojasom Gaze), Islamski džihad i Demokratski front za oslobođenje Palestine
Protesti na granici počeli su 30. Marta 2018. Godine , na dan obilježavanja “ Dan palestinske zemlje” – “Land day”
Protesti su kulminirali 15. maja kada su Palestinci obilježavali Nakba day ili Katastrofa – u znak sjećanja na dan proglašenja države izrael na palestinskoj zemlji. 15. maja 1948. godine proglašena je država Izrael i priznata od strane UN-a , na palestinskoj zemlji. Tog dana prisilno je raseljeno 750.000 Palestinaca iz njihovih domova i sela . I dana danas oni koji su živi od prognanih tog dana, žive kao izbjglice u Jordanu i Libanonu ili u Gazi.
Što je Dan zemlje?
Palestinci diljem svijeta obilježavaju Dan zemlje od 1976. godine, kada su izraelske sigurnosne snage ubile šest Palestinaca koji su prosvjedovali zbog eksproprijacije zemlje ( otimanja njihove zemlje) u sjevernom Izraelu kako bi izgradili židovske zajednice. Oko 100 ih je ranjeno, a stotine su uhapšene tokom protesta tog 30. ožujka 1967 godine .
Amal Al Taramsi je prva ubijna osoba u ovoj godini otkako su protesti otpočeli i teća žena ubijena od strane izraelskih snaga.
Glasnogovornik Ashraf Al Qudra izjavio je da je žena ubijena u glavu istočno od grada Gaze. Al-Mezan, palestinska skupina za ljudska prava, izjavila je da je bila oko 200 metara od ograde kada je pogođena u glavu.
Rekao je da je ona treća žena koja je umrla u mjesecima sukoba u kojima je ubijeno najmanje 241 Palestinac.
Prva žena bila je 21-godišnja liječnica a potom je ubijena 14-godišnja djevojčica. Obje su ubijene tokom protesta protekle godine.
Izraelska vojska nije odmah reagirala na konkretni incident, ali je kazala kako je oko 13.000 Palestinaca sudjelovalo u nasilnim "neredima" na više mjesta uz granicu.
Vojnici su reagirali "u skladu sa standardnim operativnim postupcima", odgovor je zvaničnika Izraela.
Vojska je kasnije pogodila dva položaja koja pripadaju Hamasu.
Izaslanik američkog predsjednika Donalda Trumpa na Bliskom istoku, Jason Greenblatt, okrivio je Hamas, za smret žene.
Rekao je da Hamas potiče nasilje i "ugrožava živote, kako Izraela tako i Palestinaca", u petak na tweetu. On je odbio osuditi Izrael za pucnjavu, unatoč tvrdnjama da ta žena ne predstavlja nikakvu opasnost i da je daleko od granice koju izraelska vojska tvrdi da štiti.
Protsti se nastavljaju a sa njima i gubici ljudskih života.
Nažalost rekacija svijeta i javnosti na patnju stnovnika Gaze je utihnula i u sjeni zla koje se nadvilo nad čovječanstvom.
Dešavanja Siriji , Jemenu, Kašmiru, Mijanmaru, Iraku , Aganistanu, Venecuela, migrantska dešavanja i drugi događaji stavljaju u sjenu palestinski problem, patnju, progone, kršenje prava kao nikad do sad.
Oni neće stati. Palestini si izgubili sve. Ostali su im samo životi. I njih će dati za odbranu svog dostojanstva.