Iako je od proglasa Balfourove deklaracije prošlo 100 godina, Palestinci i dalje ispaštaju njene negativne posljedice, javlja Anadolija.
Britanski ministar vanjskih poslova Arthur James Balfour lordu Walteru Rothchildu, vođi jevrejske zajednice u Engleskoj, poslao je pismo u kojem je istakao da britanska vlada podupire prijedlog stvaranja jevrejske države u Palestini.
Ta deklaracija je postavila temelje britanskog protektorata na teritoriji Palestine koju je priznala Liga naroda 1922. godine, ali je ujedno i postavile temelje izraelske države.
Nakon Balfourove Deklaracije u periodu 1920.-1940. intenzivirane su migracije Jevreja ka Palestini. Migracije su pojačane i nakon genocida nad Jevrejima u Evropi tokom Drugog svjetskog rata.
Država Izrael je proglašena 1948. godine, što su Palestinci nazvali “Nakbom” (Velikom katastrofom). Naoružane cionističke grupe su tom prilikom protjerale 957.000 Palestinaca koji su i danas u izbjeglištvu kao najveće žrtve Belfourove deklaracije i procesa koji je ona pokrenula.
Velika katastrofa Palestinaca nikada nije zaustavljena jer većina njih već 69 godina živi u neuvjetnim izbjegličkim kampovima širom Bliskog istoka.
Prema podacima palestinskog Zavoda za statistiku, danas status izbjeglice ima 5,9 miliona Palestinaca, a u izvještajima specijalne organizacije Ujedinjenih nacija za tu populaciju UNRWA se navodi da je riječ o brojci 5,3 miliona.
U ukupno 61 izbjegličkom kampu u Gazi, Zapadnoj obali, Jordanu, Libanu i Siriji živi 1,528 miliona Palestinaca, a 3,8 miliona palestinskih izbjeglica raseljeno je diljem svijeta.
S druge strane, palestinska udruženja tvrde da mnoge palestinske izbjeglice žive neprijavljene nadležnim organima u zemljama u koje su se naselili i da je stvarna brojka izbjeglica znatno veća od one koja se pominje u izvještajima međunarodnih organizacija.
Pretpostavlja se da danas u svijetu ima ukupno 12,4 miliona Palestinaca, a polovicu tog naroda čini izbjeglička populacija.
Kampovi koji su za palestinske izbjeglice izgrađeni prije pola stoljeća nikada nisu adaptirani, a broj stanovnika u njima konstanto je u porastu.
Izrael već 11 godina pod blokadom drži Gazu, zbog čega je 80 posto stanovnika tog pojasa u kategoriji siromašnih.
Direktor Opservatorija za Evropu i Sredozemlje Maha al-Hussein za AA je kazao da su palestinske izbjeglice i u kampovima na Zapadnoj obali suočene sa neimaštinom i nezaposlenošću.
“Uporedo s tim, izraelske snage i dalje grubo krše prava izbjeglica i provode fizičko nasilje nad njima“, kazao je Al-Hussein.
On je kazao da u ništa povoljnijoj situaciji nisu ni palestinske izbjeglice u kampovima u Libanu, a posebno su ugrožene izbjeglice u kampovima u Siriji koja je poprište rata.
“Situacija u Jordanu je nešto povoljnija nego u Libanu i Siriji i tamo najveće probleme ima oko 100.000 Palestinaca iz Gaze kojima jordanske vlasti ne daju državljanstvo“, kazao je Hussein.
Zbog rata iz Sirije je u proteklih pet godina izbjeglo 85.000 palestinskih izbjeglica koje su se uglavnom nastanile u evropskim zemljama.
Palestinci su s negodovanjem reagirali na nedavnu izjavu britanske premijerke Therese May koja je kazala da se zvanični London ponosi svojom ulogom u uspostavi izraelske države i da će s ponosom obilježiti 100. godišnjicu Balfourove deklaracije.
Palestina pak od Velike Britanije traži izvinjenje zbog te deklaracije, kao i priznavanje nezavisne palestinske države.