Turski predsjednik Recep Tayyip Erdogan izjavio je u utorak da američko priznanje Jeruzalema kao glavnog grada Izraela će biti „crvena crta” za muslimane.

Također je upozorio da će takav korak prisiliti Ankaru da sasiječe diplomatske veze sa židovskom državom, piše RT.

„To bi moglo dovesti do toga da mi srežemo naše diplomatske odnose sa Izraelom. Ne možete poduzeti takav korak„ rekao je Erdogan na parlamentarnu sastanku njegove vladajuće Stranke pravde i razvitka.

Turski predsjednik je također rekao da će pozvati na sastanak sa Organizacijom za islamsku suradnju da se suprotstave bilo kojem potezu u prepoznavanju Jeruzalema kao glavnog grada Izraela. Rekao je da bi takva mjera ne samo bila kršenje međunarodnog prava, već i „velik udarac na savjest čovječanstva”.

Od predsjednika SAD-a Donald Trumpa se očekuje da će izvagati ovakvu osjetljivu odluku vanjske politike u ponedjeljak, ali javna upozorenja saveznika i privatnih telefonskih poziva između svjetskih vođa dovela su do odgode ove odluke Bijele kuće. Turska je bila glavni kritičar predloženog priznanja.

„Ako se trenutni status Jeruzalema promijeni, i poduzme drugi korak … to bi bila jedna velika katastrofa”, rekao je potpredsjednik Vlade Bekir Bozdag u televizijskoj konferenciji za novinare u ponedjeljak, prenosi AFP. „To bi potpuno uništilo krhki mirovni proces u regiji, te dovelo do novih sukoba, novih sporova i novog nemira.”

Odluka je već jednom bila odgođena od strane nove uprave. „Predsjednik je bio jasan po ovom pitanju … Nije stvar da li, već je pitanje kada”, rekao je glasnogovornik Bijele kuće Hogan Gidley.

Izrael gleda Jeruzalem kao glavni grad, iako međunarodni konsenzus statusa Jeruzalema kao Svetog grada treba odrediti u mirovnim pregovorima sa Palestincima. Palestinski lideri se nadaju da će se proglasiti istočni dio grada kao njihov glavni grad.

Izrael je dugo tvrdio da je Jeruzalem njihov glavni grad, ali se sva strana veleposlanstava nalaze u Tel Avivu. U listopadu, Trump je privremeno odustao od zakona koji zahtijeva da SAD preseli svoje veleposlanstvo u Jeruzalem. Zakon o američkom veleposlanstvu u Jeruzalemu je donesen za vrijeme provog mandata Bill Clintona 1995. godine, te se od tada spominje svakih šest mjeseci od strane američkih predsjednika.

Tursko-izraelski odnosi se suočavaju sa zastojima u prošlosti. U 2011. godini, Turska je protjerala izraelskog veleposlanika u Ankari i umanjila diplomatske odnose nakon što se Izrael odbio ispričati za smrt osam turskih državljana tijekom akcije pomoći Palestincima u Gazi na tursko-američkom brodu

Puni diplomatski odnosi nisu bili obnovljeni do 2016. U novije vrijeme, Erdogan je zaprijetio da će smanjiti veze s židovskom državom zbog podržavanja neovisne kurdske države.
 
NoviSvjetskiPoredak.com

(VIDEO) Genocid emitiran svijetu u stvarnom vremenu

Donosimo pogled na rat u Gazi i zločine koji su počinjeni dva mjeseca nakon njegovog početka. Pogledajte video na sljedećem OVDJE. IZVOR:...

Izrael koristi iste taktike u Gazi koje je Assad...

Izraelska kampanja dehumanizacije da bi se opravdalo izgladnjivanje i bombardovanje civila u Gazi ima nevjerovatnu sličnost sa onom...

Od ‘Rata kamenjem’ do Potopa Al-Aksa: Palestinski...

Izrael je na to odgovarao ubijanjem, hapšenjem, lomljenjem kostiju i rušenjem kuća, pa sve do genocida u Gazi. Piše: Awad Rajoub Ramallah...

Ahmetašević: U zemlji nelegalnih ljudi

“Nakon nekoliko dana neuzimanja hrane od strane ilegalnih migranata u improvizovanom kampu Lipa, inspektori Službe za poslove sa strancima...